Назад к списку

Українці вимушені будуть платити податок на нерухомість за новими правилами 

   Правила для фізичних лиць зміняться з наступного року, а підприємцям доведеться орієнтуватись у процесі 

   У 2017 році нас, що змирились з необхідністю платити податок на нерухомість, чекає нововведення. Оскільки з 1 січня цього року в Україні зросла мінімально заробітна плата (до 3,2 тис. грн), буде перерахована і податкова ставка, оскільки податок на нерухомість пов'язан з "мінімалкою".У зв'язку із підвищенням мінімальної заробітної плати у Податковий Кодекс були внесені зміни, щоб зменшити абсолютну величину податку на нерухомість. Крайній розмір податку понизився з 3% до 1,5% за 1 кв. м. Наприклад, якщо у громадянина є належна йому особиста квартира загальною площею 100 квадратів, то він повинен заплатити податок за 40 кв. м (60 кв. м — пільгова площа).У минулому році мінімалка складала 1378 грн, отож, за 1 квадрат необхідно було сплатити максимум 41,34 грн (3%), а за 40 квадратів — 1653,6 грн. У 2017 році мінімальна зарплата складає 3200 грн, а максимальний податок — 48 грн за квадрат (1,5%). Відповідно, за 40 кв. м доведеться сплатити 1920 грн або на 16% більше, ніж по старим ставкам.Але платити податок по-новому доведеться тільки у наступному 2018 році. За законом, цього року громадяни повинні перечислити податок за попередній, тобто 2016 рік — з розрахунку 41,34 грн/кв. м. 


Слід відзначити, що платити за максимальною ставкою доведеться не всім. Нагадуємо, конкретна ставка податку визначається рішенням органів місцевого самоврядування у межах максимальної ставки. 

   Місцеві правила 

   На сьогоднішній день в жодному з великих міст не була встановлена максимальна ставка у 3%. В Києві, Чернігові, Черкасах, Тернополі, Хмельницькому, Чернівцях, Луцьку, Ужгороді, Херсоні та Миколаєві ставка складає 1% (13,78 гривні за 1 м2). В Харкові, Дніпрі, Запорожжі, Одесі, Сумах, Житомирі, Вінниці та Івано-Франківську — 2% (27,56 грн), у Львові, Рівному та Кропивницькому — 0,5% (6,89 грн). 

   Нагадаємо, з 2015 року об'єктом оподаткування є будь-яка нерухомість, як жила, так і нежитлова. Об'єктами житлової нерухомості виступають: житловий будинок (садового типу та багатоквартирний); прибудова до житлового будинку; квартира; котедж; кімнати у комуналці. До нежитлових об'єктів відносять готелі, торгівельні та офісні будівлі; гаражі, склади, а також господарські та допоміжні приміщення.Оскільки на дату визначення органами місцевого самоврядування ставок податку на 2017 рік не було відомо про підвищення розміру мінімальної зарплати у два рази, то законотворець визначив умову, за якій до прийняття місцевими органами нових рішень про ставки, платники приймають старі, але із врахуванням коефіцієнта 0,5.Наприклад, якщо ставка податку в 1% була встановлена у 2016 році, то у 2017 році, до прийняття нового рішення податок становитиме (3200 грн * 1%) * 0,5, а це 16 грн/м2.Цей нюанс є важливим для підприємств, які на відміну від громадян розраховують податок самостійно та платять його не за попередній, а за поточний рік, щоквартально перераховуючи авансові внески. Юрлиця рахують суму податку станом на 1 січня звітного року та до 20 лютого цього ж року подають у ДФС за місцезнаходженням об'єкта декларацію з розбивкою річної суми рівними щоквартальними частинами. Податок сплачується щоквартально до 30 числа місяця, наступного за звітнім кварталом.Розміри загальної площі квартир та будинків, позбавлених від оподаткування, не змінились. За загальним правилом, кожен власник об'єкта оподаткування отримає пільгу на 60 кв. м для квартири та 120 кв. м для будинку незалежно від їх кількості, в сумі не більше 180 кв. м.Проте платники можуть розраховувати на пільги, які також визначає місцева влада. 

   Як отримати пільги 

   У компетенції місцевої влади визначення пільги по сплаті податку на нерухомість для об'єктів, розташованих на їх території. Пільги можуть надаватися як фізичним особам, так і компаніям, релігійним або громадським організаціям.Податковий кодекс не визначає особливих вимог до порядку встановлення пільг, вказуючи лише на те, що для нерухомості, що належить фізичним особам, пільга встановлюється виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. Пільга по нежитлової нерухомості встановлюється залежно від майна, що є об'єктом оподаткування.Більш детальних критеріїв законодавство не містить, віддаючи право вибору місцевим органам, оскільки надходження від цього податку спрямовуються до місцевого бюджету.Тому на практиці можна виявити абсолютно різні підходи у наданні пільг. Дуже часто такі рішення формально цитують положення ПК і не містять ніяких додаткових пільг. В основному пільга надається у вигляді зниженої ставки.Наприклад, у Києві за загальною ставкою 1% для пільгових об'єктів (таких як хоспіси, будинки для біженців тощо) встановлена ставка 0,01%. У той же час, в деяких населених пунктах Київської області та інших регіонів, включаючи дрібні села, місцеві ради встановлюють максимально допустиму ставку для всіх об'єктів і суб'єктів оподаткування.Також часто в рішеннях можна зустріти звільнення від оподаткування об'єктів, що належать учасникам бойових дій, членам сім'ї героїв Небесної сотні. Вкрай рідко пільги надаються конкретним суб'єктам, в основному такими є пільговиками церковні громади та сім'ї, які виховують прийомних дітей. Існує також ряд винятків, про які приємно почути бізнесу. Зокрема, не є об'єктами оподаткування промислові об'єкти, споруди сільгосппризначення, а також МАФи і ринки, плюс невиробничі об'єкти нерухомості у власності релігійних організацій.З 1 січня 2017 пільги для фізосіб не застосовуються до власників квартир площею понад 300 кв. м (п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі). Не буде знижок і для нерухомості, яка використовується власниками для заробітку (здача в оренду, лізинг, для ведення бізнесу тощо).Власники квартир площею понад 300 кв. м і будинків понад 500 кв. м. будуть змушені платити крім встановлених платежів ще 25 тис. грн в рік за кожен з таких об'єктів або його частина. Цей так званий "податок на розкіш" власникам нерухомості доведеться оплачувати вже в 2018 році за підсумками 2017-го. 

   Стосовно об'єктів, розташованих на ТОК (тимчасово окупованій території) або території біля лінії розмежування з 14.10.2014 року до останнього дня грудня місяця у році закінчення військових дій не будуть обкладатись податком на нерухомість. Якщо ж податки за цей період вже сплачені, то дані кошти будуть вважатися як переплата.