Назад к списку
Пакет документів, які повинні бути при укладанні угоди купівлі-продажу нерухомості на вторинному ринку в Україні

   Головна умова при підготовці угоди купівлі-продажу квартири на вторинному ринку - продавець надає покупцеві необхідні документи в оригіналах. 


   Згідно правил Цивільного кодексу України, договір відчуження нерухомості учасники угоди повинні реєструвати у нотаріуса. 

   Підготовку документів для реєстрації договору у нотаріуса сторони угоди можуть довірити професійним ріелторам. Послуги спеціалістів оплачуються за попередньою домовленістю - покупцем або продавцем. 

   Для економії продавці та покупці можуть підготувати договір без допомоги агентів з нерухомості. У цьому випадку документи продавця має перевірити покупець самостійно. 

   Які повинні бути оформлені документи продавця квартири для успішної реєстрації договору у нотаріуса 

   Документи, які має надати продавець для укладання угоди купівлі-продажу 

   Перелік необхідних документів для угоди купівлі-продажу нерухомості встановило Міністерство фінансів України в наказі No296 / 5 від 22.02.2012 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України». 

   1. Паспорт - для повнолітніх громадян віком старше 18 років і для неповнолітніх віком старше 14-ти років. Для дитини віком до 14-ти років - свідоцтво про народження. 

   2. Ідентифікаційний податковий код власника або співвласників квартири різного віку. 

   3. Дозвіл на відчуження з державного органу опіки - якщо власник або співвласник квартири - малолітній, неповнолітній або непрацездатний громадянин. 

   4. Документ посвідчуючий право власності на квартиру. 

   5. Технічний паспорт. 

   6. Оригінали свідоцтва про шлюб, про розірвання шлюбу, про смерть чоловіка / дружини. 

   7. Письмове і нотаріально завірений дозвіл одного з подружжя на відчуження об'єкта, якщо житло було куплено подружжям під час шлюбу. 

   8. Виписки з держреєстрів прав на нерухомість, заборон відчуження і іпотек про відсутність обтяжень квартири. 

   9. Звіт про незалежну експертну оцінку ринкової вартості квартири. 

   10. Довідка про відсутність боргів по квартплаті і комунальним платежам. 

   11. Довідка про відсутність боргів за газ при використанні в квартирі газової плити - з місцевого підприємства газопостачання. 

   Перевірка паспорта продавця 

   У паспорт вклеєні фотографії громадянина у віці 25 і 45 років. Якщо громадянин змінював прізвище або ім'я за своєю ініціативою або при вступі в шлюб - це відображають відповідні записи паспортистів. 

   Перевірка свідоцтва про право власності 

   В Україні мають рівний юридичною силою паперові та електронні свідоцтва про права власності. У паперовій формі нотаріуси видавали свідоцтва до 2016 року. У цей період Державного реєстру прав та обтяжень нерухомості (далі - Держреєстр прав) працював як архів паперових документів. У 2016 році в Україні введено в дію електронний Держреєстр прав, і нотаріуси реєструють права власності в електронній формі. 

   Свідоцтво про право власності на паперовому бланку, видане до 2016 року - це документ з водяними знаками, реєстраційним номером і записом - на підставі договору відчуження нерухомості якого, власник отримав право власності на квартиру. Документ завірений підписом і печаткою нотаріуса. 

   Про отримані в 2016 році і пізніше правах власності, свідчить запис в електронному Держреєстрі прав. Для укладення угод з нерухомістю продавець надає покупцю паперову копію виписки з Держреєстру прав. Таку виписку продавець запитує через нотаріуса. 

   Перевірка договорів, на підставі яких продавець став власником квартири 

   За правилами ЦКУ громадяни отримують нерухомість у власність, зробивши такі договори: 

   - купівлі-продажу; 

   - міни; 

   - дарування; 

   - спадкового; 

   - пожертвування; 

   - ренти; 

   - довічного утримання. 

   При підготовці угоди купівлі-продажу продавець пред'являє покупцеві оригінал відповідного нотаріально завіреного договору. 

   Перевірка обтяжень майна 

   За заявою продавця нотаріус готує виписку про відсутність обтяжень квартири з Державного реєстру: 

   - речових прав і обтяжень нерухомості; 

   - заборон на відчуження майна; 

   - іпотек. 

   При підготовці угоди продавець пред'являє покупцеві паперові копії відповідних виписок, завірених нотаріусом. 

   Перевірка обмежень на угоду з неповнолітнім власником квартири 

   Угоди з нерухомістю, якою володіють неповнолітні громадяни, схвалюють органи державної опіки та піклування. 

   За заявою продавця - батька, опікуна або піклувальника - органи госопекі та піклування видають дозвіл провести операцію. Продавець показує покупцю такий дозвіл. 

   Перевірка згоди співвласників квартири 

   Для цього продавець пред'являє покупцеві нотаріально завірена письмова згода на операцію чоловіка-співвласника. 

   Перевірка технічного паспорта квартири 

   Технічний паспорт квартири виготовлений техніком з технічної інвентаризації нерухомого майна. У документі наведено параметри об'єкта. Покупцеві треба з'ясувати - проводили чи ні реконструкцію власники. 

   Перевірка звіту про незалежну експертну оцінку ринкової вартості квартири 

   Продавці квартири самостійно замовляють незалежну оцінку у сертифікованих суб’єктів оціночної діяльності. Їх дані нотаріус щомісяця надсилає до Державної фіскальну службу в звітах про зареєстровані угоди. Якщо в пакеті продавця звіту про оцінку немає, нотаріус угоду не реєструє. 

   Перевірка платіжних зобов'язань 

   Квитанції про оплату комунальних платежів повинні бути датовані місяцем, який передує тому, в якому сторони мають намір укласти угоду. Довідки про відсутність заборгованостей видають ЖЕК, компанія, яка експлуатує будівлю, підприємства постачальники електрики, тепла і газу. 

   Перевірка реєстрації мешканців квартири, що відчужується 

   Нотаріус реєструє договір за умови, що мешканці, квартири, що продається, зареєстрували нове місце проживання. Це підтверджує свідоцтва про реєстрацію нового місця проживання мешканців квартири, що відчужується.